Найцікавіші пам’ятки Ужгорода

Posted By on 04.05.2014

Ужгород має цікаву природну пам’ятку – це дуже древній вулканічний купол, що утворився понад  6 мільйонів років тому. Це просто чарівний природно-техногенний краєвид, який складається з громіздких стовпових базальтів, котрі стрімко обриваються над озером. Цей купол є геологічною пам’яткою регіонального значення. Колірний пейзаж відшарованих ділянок лави зачаровує, на них можна побачити дивовижні малюнки, створені природою. Природна частина кар’єра наповнена водою. Це живописне озеро блакитного кольору.

Горянська ротонда − чудове архітектурне творіння, котре розташоване на одному із семи пагорбів Ужгорода. Невелика кругла церква вже кілька століть приваблює своєю оригінальністю. Горянська церква Св. Ганни це шестикутна споруда в товщу стін якої врізані шість напівкруглих ніш з трьома вікнами, а зверху на будові лежить спрощений тамбур. І найбільш привабливим для любителів мистецтва буде те, що внутрішні стіни розписані художниками в ХІІІ ст.

Ще одна чарівна пам’ятка Ужгорода − Закарпатський музей народної архітектури та побуту − це дивовижний музей під відкритим небом. Він утворений з архітектурних пам’яток старожитнього закарпатського села і прикладів найдавніших і найбільш відомих видів народного прикладного мистецтва. Тут представлені зразки будинків і садиб русинів-долинян, румунів та угорців, бойків та гуцулів. У музеї розміщено 7 садиб, 6 житлових будівель, школа, кузня, церква, дзвіниця, млин, корчма. Тут зібрано понад 14 тисяч експонатів.

Цікавою частиною Ужгорода є знаменита липова алея, котра тягнеться вздовж річки Уж. І має протяжність 2 кілометри 200 метрів. Не дивно, що вона має таку назву, адже цвіте алея все літо, завдяки липам різноманітних сортів. Вас зацікавить трьохсотлітній ясен, обвитий паразитичною ліаною. А незвичайність полягає в тому, що вічнозелена ліана, котра потребує живлення протягом всього року, повинна була б під час зимової сплячки погубити ясен. Але вони ось уже два століття нерозлучні. Ліана перетворилася в повноцінне дерево і змією обвиває ясен. Ось така у них незвичайна любов.

Старе місто і Нове місто Ужгорода разом пов’язує один з найдавніших мостів − кам’яний Пішохідний міст. Колись міст використовувався і транспортом. Саме ним їздив перший міський автобус. Звідси добре видно вищезгадану найдовшу липову алею в Європі. Саме тут туристи можуть загадати бажання і, довірившись прикметі сміло йти з однієї частини міста в іншу. Ваше найзаповітніше бажання неодмінно збудеться.

Ужгородська дитяча залізниця − установа для позашкільного розвитку дітей Ужгорода, котра розповідає їм про залізничні спеціальності. Це одна з найкоротших дитячих залізниць в Україні (її довжина складає всього 1,1 км).  Відкрито її було на день залізничника в серпні 1947 року. Обов’язково слід відвідати Ботанічний сад − пам’ятку садово-паркового мистецтва національної важливості.

Ужгородський замок − серце міста. Він був споруджений між X і XI століттями. З трьох боків замок оточений ровом глибиною до 10 метрів. На краю урвища навпроти центральних воріт знаходиться двоповерховий палац-цитадель. Товщина стін башти місцями сягає 3 метрів, як і зовнішньої стіни фортеці. Палац також був оточений ровом, що, в разі прориву ворога, давало можливість зайняти оборону в цій внутрішньої цитаделі. Всередині − невеликий двір з аркадами. Після укріплення замку італійцями, його жодного разу не взяли штурмом. В наші дні тут розташований краєзнавчий музей Закарпаття.